Ana Sayfa > Genel > Akne ve Yüz Kızarması

Akne ve Yüz Kızarması

Sevgili okurlar,

Bazı sempatik hiperaktif hastalar , daha çok vasküler semptomlarla seyreden reyno yüz kızarması ve yüz terlemesi hastalarında müşahede ettiğim bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. Bu hastalarda yüzde akne veya benzeri durumlardan dolayı dermatolojiden İzotretinoin piyasada en sık bulundukları haliyle ZORETANİN , AKNETRENT ve ROACCUTANE yazılmışsa. Bu hastaların yüz kızarma ve terleme problemlerinde artış olacaktır. Yüz kızarma ve terleme problemi olmayan ama yüz kızarma ve terleme sorunu olmaya çok yakın hastalarda bu sorun semptomatik hale gelecektir. Yüz kızarma ve terleme problemi olanlarda bu problem daha da artacaktır. Yüz kızarması ve terlemesi problemi olan hastalarımız yüzlerinde akne için tedavi alırken Dermatoloji hekimleri ile sempatik hiperaktivitelerini paylaşmaları yararlarına olacaktır.. 

Basit bir akne için adı geçen ilaçları kullanmak sizde daha önceden var olan bir sempatik hiperaktiviteyi daha da azdırabilir. Terlemeniz ve kızarmanız aratabilir. Kar zarar hesabınızı iyi yapın.. Yüzünüzdeki sivilceler dayanılamayacak kadar ise tabii ki bu tedavi ile yüzdeki kanlanma dolaşım düzelecek ve sivilceler azalacak veya yok olacaktır.

Sonuç: Basit bir akne için ciddi ilaçlar kullanmayın.. Sabırlı olun.. Özellikle sempatik hiperaktifseniz yani yanaklarda kızarma sorunu veya terleme sorunu varsa bu ilaçlar bu sorunu arttırabilir.. Elelrde terlemeyi bile arttırdığını müşahede ettim..

Saygılarımla

Genel

 1. yusuf
  Nisan 2nd, 2012 at 14:06 | #1

  meraba hocam yaşım 17 yüzümde son 3 aydır abartılı kızarıklık olustu önceden de vardı ama gün gün geçip gün gün başlıyodu şimdiyse geçmiyo her sabah aynaya baktığımda orantılı bi şekilde kızarıklıklar var sadece dudak ve cene etrafında hafif yok . Roaccutane kullandım ama 1-2 hafta felan 2 gün önce hastaneye gittimde sizinde dediniz gibi bu ilacın yüzü kızartma etkisi varmıs ilk 6 ay yüz kızarıklığı olacak dendi. Yüzümde çıkan sivilceler artık 2.3 haftada geçiyor aknilox jel sayesinde kurutuyorum etkisi oluyo herneyse hocam bu yüzümdeki kızarıklık utanınca sinirlenince bağırınca hatta ayakkabı bağımı bağlamaya eğildiğimde bile açığa çıkıyo . Sıcak su soğuk su ve banyodan sonra sırtım göğüs bölgem ve arada kafatasımın üstünde batmalar oluyor aynaya bakmadan kızardığımı anlıyorum. Ve önceden olmayan son 2 ayda olan şey ise yüzüme elledğimde ellediğim yer parmamı çektiğimde beyaz oluyo daha sonra tekrar kırmızıya dönüşüyo . Nevşehirdeki doktorlar bi teşhis koyamıyo geçmez diyolar depresyona girdim hocam 2008 de beyaz olan cilt şimdi kıpkırmızı hatta kırmızı bile değil morumsu bi kan gibi cildimin altı cevabınızı bekliyorum hocam iyki varsınız teşekkür ederim.

 2. tugay
  Nisan 9th, 2012 at 23:22 | #2

  hocam ben 2 sene öce roaccntane kulladım tm sivilce çıkmıyo ama izlri bide kızarklıgı var ve sıcaktan bide arda yüzüm cok kızrıyo elcık kemiklerim orası ben izler için lazer olmak istyrum bu uygunmu teskkrler

 3. B.
  Mayıs 2nd, 2012 at 16:15 | #3

  ben, yaklaşık 1 sene önce siyah nokta, sivilce ve lekelerim yüzünden hastane gibi görünen bir güzellik merkezine gittim. karşımdaki kişilerin yüzümün daha iyi olacağıyla ilgili söyledikleri fazlasyla olumluydu ve bi pislik çıkacağı belliydi. 🙂 günde 3 doz zoretanin kullanmamı istediler, sonradan eczanenin kendime zarar vereceğimi söylemesyle 2’ye indi. uzun zaman, pahalı bi sürü krem ve haptan sonra yüzüm eskisinden daha iyi. tedavi bitti. ama lekelerim -kızarıklıklar- hala duruyor. üstüne üstlük bu kızarma olayı başladı. annemle bile konuşurken kızardığım oluyor, içimde korku-utanç-heyecan vs. duyguları hissetmediğim anlarda dahi biriyle iletişime geçtiğim an kızarıyorum. bazen yüzyüze ve yakın konuştuğum insanlarla bu olmuyor, yne de her an kızarma kaygısıyla daha çok kabuğuma kapanmama sebep olan bir durum. sürekli konuştuğum insanlarla intten konuşup yüzyüze bluşmaktan kaçmaya çalışmam gibi. hayatıma çok etkisi var anlayacağınız.. sizinle görüşmeyi çok isterim. umarım mesajımı dikkate alırsınız. gerçekten bu problem kökten çözülürse kendimi özgürlüğüne kavuşmuş hssedicem. şimdiden teşekkürler. .

 1. Trackbacks henüz yok.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.