Ana Sayfa > Genel > Yüz kulak boyun Kızarması ve Terlemesinde Tedavi Şeması

Yüz kulak boyun Kızarması ve Terlemesinde Tedavi Şeması

Sevgilil okurlar,

Yüz kızarması sorununuz varsa mevcut sitelerimizdeki bilgileri dikkatlice okuduktan sonra sıra ile yapılması doğru olan şema aşağıdaki gibidir.

Öncelikle bir dahili hastalığınız olup olmadığı araştırılmalıdır.

Karsinoid Tümör, Çölyak Has., Whipple Has., Kistik Fibroz, Feokromositoma, Diabetik otonom nöropati, Klorpropamid-alkol flushing, Menopoz flushingi, Otonomik epilepsi, Mastositozis, Alkol kesilme sendromu, Panik sendromu, Medüller tiroid kanseri, Vipoma, İdiopatik flushing, Kalp Has, Tansiyon-Çarpıntı da Flushing (yüz kızarması) görülebilir. Bu nedenlerden dolayı muhakkak bir Dahiliye uzmanına görünmeli ve sorununuzu iletmelisiniz. Uzman arkadaşımız bu detaylı muayene ve taramadan sonra İdyopatik Flushing Otonomik epilepsi gibi sempatik hiperaktivite durumlarında sizi bize yönlendirecektir. Ben gencim ne hastalığı demeyiniz. Birçok genç hastamızda bu benzeri hastalıklar olabilir ve görmülmüştür. Bu değerlendirmeyi lütfen size en yakın hastanede yapınız, bu tetkikler günlerce  sürebilir. Bize gelmeniz size zaman ve maddi kayıplara neden olmamalıdır.

Bu muayene sonrasında hiçbir şey bulunmaz ise sevininiz. Boş yere bir sürü tetkik oldum boşa para harcadım diye düşünmeyin. Sağlığınız ucuz değildir.

1-Hasta iletişim  formunu doldurunuz, bilgilerin doğru olmasına email adresinizin ulaşılabilir olmasına dikkat ediniz.. En kısa sürede size özel yazılı cevap verilecektir.

2-Bu forum sonrasında yüzdeki kızarıklığınız hafif-orta, sosyal olarak sizi fazlasıyla etkilemiyorsa tavrımız  ve Dahiliye uzmanından bir sorununuz görünmediyse psikolojik destek almanız için ilgili uzmana yönlendirmemiz şeklinde olacaktır.

3-Eğer daha önce dahiliye muayenenizi olmadıysanız olunuz, olduysanız ve psikolojik destek aldıysanız ve bu tedavilerin yararı olmadıysa veya olduğu halde memnun kalmadıysanız, bizimle telefonla veya bizzat Hastanelerimizden birine gelerek durumunuzu görüşebiliriz. Bu görüşmeye ailenizle gelmeniz tercihimizdir.

4-Bu görüşme veya konuşma sonrasında sadece sempatik hiperaktivite gibi durmuyorsanız Dahili muayenenizde bir aksaklık varmış gibi duruyoras İlgili uzman arkadaşın dikkati çekilerek bu uzmana tekrar yollanabilirsiniz veya  Psikolojik desteğe devam yada uygun ilaç tedavisi başlayabiliriz.

5-Bu görüşme sonrasında Cerrahi operasyon kararı da verebiliriz, Bu karar ciddi bir muayene ile Sempatik ve Parasempatik sinir sisteminizin araştırılması sonrası operasyondan elde edeceğimiz yarar ve operasyon sonrası olası etkilerin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Yanlış verilmiş bir operasyon kararında dönüş olmayabilir. Bu hassas karar tecrübelerimiz ve sizin samimi olarak tüm bulgularınızı iletmeniz ile doğru tanı ve tedavi şansı yakalayabiliriz.

6-Bu şema sonrası karar verdiğimiz hastalarımız operasyona alınacak ve Sempatik Sinir sistemi uygun bölgeden bloke edilecektir. Operasyon sonrası 1 ay boyunca sıkı daha sonra ise tıbbi ve gerekirse psikolojik desteğe devam edilmelidir.

Bu şema sizin daha doğru tedavi almanız için tıbben doğru prosedürdür. Evet biraz zahemtlidir ama sağlıklı yol budur.  Hiç bir hekim ilaç tedavisi ile tedavi olabilecek bir hastalığınız var iken boş yere sempatik sisteminize  cerrahi müdahale etmez etmemelidir. Cerrahi yol daha kısa ve kesin gibi görünse de doğru tanı ve tedavi sizin sağlığınız içindir.  Yanlış verilen acele bir karardan bir daha dönüş olmayabilir.  Unutmayınız bu şemayı takip etseler dahi %10 hasta operasyona uygun olmaktadır. Bu sizin bu operasyonu olmanızı engellemek için değil sağlığınız içindir. Özellikle yüz kızarması ve terlemesi hastalarında, el terlemesi hastalarından daha sıklıkla görülen Refleks terleme çok iyi anlaşılmalıdır.Bilgilendirilmiş onam alınmış hasta daha mutludur, olası sorunlara daha kolay mücadele edebilir.

Soru ve sorunlarınız için;

drilhanakaslan@terliyorum.com

gsm: 05323439989

Saat:09-18 arası arayabilirsiniz.

Soru-Cevap için

Sağlıkla kalınız..

Op.Dr.İlhan Akaslan

Genel

 1. ferdi moğukoç
  Ocak 24th, 2010 at 15:20 | #1

  slm hocam nasılsınız yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.benimde sorunum aşırı derece yüz kızarması ve yüzde terleme ne yapsam olmuyor.26 yaşındayım ilaç yada ameliyat ne derseniz razıyım yeriniz nerde bilmiyorum ama ben kayserideyim yol sorun değil cevap yazarsanız sevinirim hoşçakalın.

 2. tarık
  Mart 1st, 2010 at 05:39 | #2

  merhablar hocam. daha önce hasta tanıma formu doldurmustum.fakat geniş anlamda şikayetlerimi anlatamadım.bir topluluga girdiğim zaman terliyorum ve yüzüm kulaklarım kızarıyor. örnegin dersaneye gidiyorum. ders sırasında hocamız bir soru yoneltse hemen bir sıcaklık hissediyorum yüzümde. kızardıgını hissediyorum. ve terleme baslıyor asırı derecede. utangac biriyim. ama bu yüz kızarması ve terleme beni tamamen sosyal fobi sahibi yaptı. bu sikayetim yüzümden gittigim iş gorusmelerindede olumsuz etkilendim. heyecanlanıyorum, sesim titremeye baslıyor. kızarma ve asırı terleme baslıyor; basta yüzümde olmak üzere butun vucudumda.birde birşey sormak istiyorum. asgari ücretli calısanım, sgk’am var. sgk dan faydalanabiliyormuyum. şimdiden teşekkürler ilginize

 3. kürşat koca
  Mart 24th, 2010 at 09:13 | #3

  hocam benim yüzümde heycan anında sıcak ortamda veya arkadaslarımlayken yanlarımda cok sıddetlı bır kızarma medana gelıyo bunun gecmesı ıcın ne yapa bılırım calıstıgınız hastanenın telefon numarasını ala bılırmıyım saygılarım kursat koca

 4. Ocak 6th, 2011 at 02:57 | #4

  HOCAM İYİ GECELER,41 YAŞINDAYIM 17 YAŞINDAN BERİ YÜZ KIZARIKLIĞI ŞİKAYETİM VAR.YILLARDIR ÇEKTİĞİMİZ BU SIKINTILI DURUMUMUZLA İLGİLİ TEŞHİSİNİ KOYAMADIĞIMIZ,BİZİM VE BİZİM GİBİ YÜZ KIZARIKLIĞI ÇEKEN HASTALARA,HASTALIĞIMIZIN TEŞHİSİNİ,NEDENLERİNİ,NİÇİNLERİNİ SİZİN SAYENİZDE ÖĞRENMİŞ OLDUK.GÜNÜN HER HANGİ BİR SAATİNDE ,DURUP DURURKEN VE HİÇ BİR NEDEN YOKKEN ANİ YÜZ KIZARMASI YAŞADIĞIMIZ DURUMLARDA ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILAR BİZLERİ PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK OLARAK GEREK SOSYAL HAYATTA,AİLE YAŞANTIMIZDA VE ÖZELLİKTEDE İŞ HAYATIMIZDA A SOSYAL DURUMA GETİRMİŞTİR.OKUL YILLARI DAHİL,İŞ HAYATINDADA BU DURUM KENDİ İÇİMİZDE ÖNÜMÜZE ENGELLER KOYMUŞTUR,YAPACAĞIMIZ İŞLERİ ERTELEME DURUMUNA GİTMİŞİZDİR.BUNDAN DOLAYI KENDİM HEP ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ YAŞAMIŞIMDIR VE İŞHAYATINDA VE SOSYAL ÇEVCREDEN HEP GERİ DURMA MECBURİYETİNDE KALMIŞIMDIR ,BENBU YÜZ KIZARMASININ PSKOLOJİK OLDUĞUNA İNANMIYORUM,BEN KENDİMİ BİLDİM BİLELİ FAN MÜNŞİRİ BOZULMUŞ YADA TERMOSTADI BOZULUPDA HARARET YEPAN ARABAYA BENZETİYORUM.VUCUDUMUZDAKİ BU ANORMALLİĞİ SEMPATİK SİSTEMİN DÜZENSİZ ÇALIŞMASINA BAĞLIYORUM HOCAM SİZİN İÇİN BİR SAKINCASI YOKSA YÜZ KIZARIKLIĞINDAN AMELİYAT OLMUŞ ARKADAŞLARLA TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPMAK İSTİYORUM,YAZIMA YORUM YAPARSANIZ SEVİNİRİM…CEBİM 05362130335 TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR

 5. nesibe şengeç
  Şubat 16th, 2012 at 20:16 | #5

  sayın hocam 56 yaşındayım.son aylarda yüzde sıcaklık ile kızarıklık meydana geliyor.
  30 yıldır tiroit hastasıyım.nodüller de var.anti depresan ilaçlar alıyorum ancak çok düzenli değil.bu arada baş ağrısı baş dönmesi halsizlik sorunları yaşıyorum.görüşlerinizi almak istiyorum saygılarımla…

  • Op.Dr.İlhan Akaslan
   Mart 27th, 2012 at 16:00 | #6

   Tansiyon ve nabız yüksekliği yüz kızarıklığı sebeplerinden olabilirç. Lütfen kardiyologunuza gidiniz.

 6. orhan
  Mart 20th, 2012 at 02:22 | #7

  hocam iyi geceler bendede kızarma sorunu var bazen yuzumde hic kızarma olmuyo bazende asırı derecede gorunuyo kısın daha fazla meydana geliyor yazın oldunmu aza iniyo kızarma olayı baska biryere girdinmi de oluyo ayrıca bende tansiyonda var hap kullanıyorum yasım 33 sigaram alkolum yok hocam nedeni nedir hocam benim tedavi seklim nasıl olur bu gercekten bir sıkıntı insan icin kokten yok edici bir cozum nedir hocam..

 7. semra
  Nisan 12th, 2012 at 15:02 | #8

  slm hocam.nette arastırma yaparken sizin syfanızı gördüm va şikayetleri okuyunca bende aynı sorunlardan şikayetci oldugumu düsündüm ve yararlı olacagını düşünerek yazmaya karar verdim.bende de aynı sekilde yüz kızarması var ve bundan cok rahatsız olyorum hocam bir sıcak ortama girdiğimde oluyor va aynı sekilde sıcak soguk hava degişimlerinde.ve bunun yanında birileriyle konusmayı cok istiyorum ama konusamıyorum cünkü anında bir kızarma oluyor yüzümde ve kaarsımdaki insanlarda buna cok dikkat edince bu sefer yüzümde daha cok bir yanma ile beraber kızarma oluyor hocam .aslında kendime güveniyorum ama bu istem dışı oluyor ve cok sevecan bir insan olmama ragmen bu kızarmadan dolayı kendimi maalesef hep soyutlamak zorunda kalıyorum hocam.sizden ricam bunu yenmek için ne yapabilirim ordu -fatsadayım suan burada tvsiye edebileceginiz bir kişi var mı çünkü size gelmem imkansız hocam. yada sizin baska önereceginiz birşey varsa söylerseniz cok sevnirim hocam simdiden tesekkür ederim hocam.saygılarımı sunarım…

 8. caner kenar
  Nisan 24th, 2012 at 13:25 | #9

  Merhaba sayın hocam,
  ben 3 yıldıur yüz kızarıklığı ve aşırı yanmasından dolayı şikayetçiyim, daha önce gittiğim cildiye doktorum bana acnegene isminde bir ilaç verdi 6 y tedavi oldum bu cildimi daha kötü yaptı, şuan hala şikayetim devam ediyor, en son 2 hafta önce bir doktora göründüm oda damarlarımın cildime yakın oldugunu söyledi ve bana dideral diye bir ilaç verdi şikayetim hala devam ediyor yüzümde bazen kırmızı lekeler oluyor ve belli süre sonra kuruyor kabuk oluyor. konuyla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.iyi çalışmalar.

 9. sinan
  Nisan 30th, 2012 at 16:40 | #10

  Hocam merhaba,ben 20 yaşında bir gencim ve bu yüz kızarması kendimi bildim bileli bende var ama artık sosyal fobi olmaya başladı.Sigara ve alkol kullanıyorum,Üniversite okuyorum ve sosyal aktivite olarak yogun olan iletişim ile ilgili bir bölümdeyim ve bu yüz kızarması beni çok etkiliyor,çevremden çok tepki alıyorum doğal olarak beni çok rahatsız ediyor.sabah kalktıgımdan itibaren yüzümde kızarıklık,yanma oluyo,heleki kalabalık bir ortamda veya karşı cinsimleki muhabbetlerimde yüzüm pancar gibi oluyor terlemeye baslıyorum aslında utanğaç bir insan degilimdir,yüzümün ısındıgını hissedince iyice sinirleniyorum ve kendimle ugrasmaktan millet ile iletişime geçemiyorum..hocam bide yüzümde aşırı derece kuruluk var acaba ondan olabilir mi cevap verirseniz sevinirim..

 10. yasemin
  Eylül 26th, 2012 at 00:33 | #11

  Merhaba hocam,
  Ben 25 yaşındayım.. insanın otobüse binerken, biri yardım isterken,yanlış durakta düğmeye bastı diye,arkadaşlarıyla konuşurken,iş yerinde yemek yerken, erkek arkadaşıyla telefonda konuşurken bile yüzü kızarır mı? kızarıyor ve bu durum beni gerçekten çoook rahatsız ediyor.insanlarla iletişimim tamamen bitmek üzere eğer çalışmak zorunda olmasam işi bile bırakır evden dışarı adım atmam..bu utangaçlık değil başka bişey çünkü kızardığım heryerde aslında utanmıyorum ki.Malatya da yaşıyorum şuan deli gibi gelmek istiyorum yanınıza ama gelemiyorum.hastalarınızın yazdıklarını okudum ameliyat olmadan da kurtulabileceğime eminim..cevap yazarsanız çok sevinirim.lütfen cevapsız bırakmayın.

  • Op.Dr.İlhan Akaslan
   Ekim 28th, 2012 at 16:23 | #12

   Bu inancınız beni çok mutlu etti. Sizin cerrahi işleme gerek kalmadan iyileşeceğinize şüphem yok. İnanmak tedavinin başlangıcıdır.

 11. nilgün
  Ekim 10th, 2012 at 23:13 | #13

  mrb hocam ben 23 yasındayım ve sorunum yüz kızarması.arkadaslarla yada bir topluluk karsısında konusurken yüzüm kızarıyor resmen alev olup yanacak gibi oluyor. tabi birde cevremdekiler aaa kıpkırmızı oldun diyerek( sanki ben farkında değilmişim gibi)benm daha çok kızarmama neden oluyorlar. bu yüzden gerçek anlamda asosyal bir insanım.yüzümün kızarması kendime olan güvenimi azaltıyor ve psikolojik olarak da kötü oluyorum.o andayüzümün derdiyle cevremdekilerle konusmaktan kacınıyorum ve iyice içine kapanık biri oluyorum.yardımı olursanız çook sevinirim simdiden tesekkürler kolay gelsin:)

 1. Trackbacks henüz yok.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.