Arşiv

Arşiv için Mart, 2018

Siyah Derililerde Yüz kızarması

Gelecek yazımız bu konuda olacak çok ilginç bir konu .. Siyah Derili (Zenciler)’de  yüz kızarıklığı olur mu.?

Genel

Darwin ve Yüz Kızarıklığı

 

Bugün çok genç bir hasta muayene ettim onada söz verdim bu konuda yazacağım diye.. Sağlık işinde çalışıyor/öğrenci ve her söylediğimi anında kapan algısı yüksek bir genç. Tabii ki yüz kızarması mevcut ve bu sorun onu çok sıkıyor, bir an önce ameliyat (ETS-B) olayım kurtulayım düşüncesinde. Annesi ile geldiler annesi de gençliğinde kızarma sorunu ile mücadele etmiş ama kendi kendine aşmış. (benimle konuşurken hala kızarıyordu ama rahatszı değil)..

Öncelikle hemen hemen her hasta :

Haftaya iş görüsmem var,

Haftaya kız istemeye gideceğiz, veya beni istemeye gelecekler,

Pazartesi sevgilimle buluşacağım,

Gelecek ay düğünüm var,

Haftaya yeni bir işe başlayacağım

gibi birçok nedenle acil ETS ameliyatı istiyor bu çok yanlış.

Acil ETS isteyen ve bizim yıllar önce yaptığımız birçok hasta hep sıkıntı yaşadı. Ya düğünü mahvoldu, ya iş görüşmesine bile gidemedi bir aksilik oldu. Gereksiz acele edilmiş oldu. Artık bunu yapmıyoruz acil ameliyat yok bu bir acil ameliyat çeşidi değildir.

Hasta bize yakınsa gelebilecekse bizim tarafımızdan değerlendirilir. Dermatolojik ve/veya Psikiatrik sorunları ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilir. Uzak bir ilde ise bu uzmanlara yönlendirilir. Eğer daha önce bu uzman arkadaşlardan tedavi almış ise tatafımızdan değerlendirmeye alınır.

Hemen hemen tüm hastalardaki ilk düşünce : Ben deli, depresyonda değilim bu kızarmanın psikolojik bir sorunda ileri geldiğini düşünmüyorum, demektedirler.

Charles Darwin‘in dediği gibi : Bebeklerin ve çocukların  zihinsel güçleri, yüz kızarmalarını  algılamak için henüz yeterince gelişmiş değildir. Dolayısıyla da, aptalların nadiren kızarması bundandır.

Sizin aptal olduğunuzu depresyonda veya sosyal fobik olduğunuzu iddia etmiyoruz. Ama unutmayın ki kızarma sorunu ile başedemiyorsunuz. Yani bedeninizde bir sorun var ve bu sorun ile yaşamaya alışamıyor veya kabul etmiyorsunuz. Şimdi: Niye kabul edeyim dediğinizi duyuyorum. Unutmayın ; Vücut dört dörtlük yaratılmamış veya  eksiklikleri olabilir.  Kimin ne sorunu var nereden biliyorsunuz. Beden olarak dört dörtlük zihinsel olarak çok geri olabilir. Sız onu dış görünüşü ile değerlendirdiğiniz için “üff ne mükemmel” diyebilirsiniz. hele bir yakınlaşın onun içine bakın neler göreceksiniz.

Eksiklikler her insanda olabilir, hekimlik mesleği zaten bu eksik hata veya aksaklıkları düzeltmek için vardır. Ama bazı aksaklıklar maalesef düzeltilememekte, yada uzun bir süreç istemekte.

Ben bir hastayı değerndirdikten sonra gerekli olan ilk müdahaleyi yapar uzun bir müddet beklerim, hasta bir kez daha müracaat ediyor ise demek ki sorun yüksektir der ETS’yi düşünürüm.

 

Bugünki genç arkadaşınız da böyle geldi. Hızla ETS olup kurtulmak, uzun uzun dinledim, tıbben bilgilendirdim. Kızarmayı ve altında yatan hem fiziksel hem psikolojik yönü anlattım.  İlaç yazdım ve memnun bir şekilde yolladım.

Sunumunun altıan da sayesinde çok güzel bir not ekledi:

Konuşabilsem içimi görecekler konuşamadığım için fiziksel yapım ön plana çıkıyor, dedi. Evet konuşun gruptan kaçmayın (sosyal fobi budur), konuşun ki karşınızdaki grup sizi fiziksel olarak değerlendiremesin.

Netice kızarma sorunu uzun bir emek ile tedavi ediliyor sadece ilaç yazmak değil.

Son sözden bir önce söylemem gerekirse ETS-B de kızarmasında gayet işe yarayan bir yöntemdir. Yaptığımız hasta verilerinin istatistiksel sonucunda ortalama %80 kadar işe yaradığı ifade edilmektedir.

Tarafımızdan yapılan 247 yüz kızarması hastasına Görsel Analog Skala ile durumlarını ETS öncesi ve ETS sonrası olarak değerlendirmeleri istenmiş ve sonuç istatistiksel olarak kaydedilmiştir.

 

Charles Darwin‘in yine güzel bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum:

YÜZ KIZARMASI İFADELERİN EN TUHAFI VE EN İNSANCA OLANIDIR.

Dr.İlhan Akaslan

 

 

Genel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.