Arşiv

Arşiv için Ekim, 2011

Yüz Kızarması-Yanması-Batması ve diğer Sempatik Hiperaktif bulgular.

Sevgili okurlar,

Yüz kızarması-Yanması-Batması gibi bulgularla seyreden tabloyu yeniden anlatmam gerekiyor. Yüzdeki kızarmalar birçok dahili hastalıktan da olabildiğini daha önce belirtmiştim. Bu gibi kızarmalarda genellikle yüzde yanma batma hissi çok azdır. Sempatik hiperaktiviteye bağlı olan tablo ile birlikte olan dahili (sindirim sistemi hassasiyetine bağlı ) yüz kızarmalarında tabloyu dikkatli bir sorgulamadan geçirmemiz gerekiyor. Sadece alkol alımına bağlı enzim eksikliğinde olan yüz kızarmalarında yüzdeki ısınma hissi ile alkol+sempatik hiperaktif kişilerdeki yüzdeki ısınma ve yanma-batma-ateşlenme hissi farklıdır.

Bir çok kişide dahili rahatsızlığa bağlı durumlar ile sempatik hiperaktivite birlikte görülmektedir. Örnek olarak acı yemek ile kızaran birçok kişi sempatik hiperaktif değilse yüzdeki kızarma o kişiyi rahatsız etmemektedir. Sadece sempatik hiperaktif kişi de sosyal ortamlarda kızarırken acı veya alkol ile kızarma izlenmemektedir. Sosyal ortamlarda kızaran kişiler psikiatriye gittiklerinde bu uzmanlarımız, gerekli tadaviler başlayabilmektedirler. Bazı hastalarımız da tercihimizdir ki bize gelmeden bu tedavileri almışlarıdır. Yani cerrahi tedavi almadan önce bir psikiatrik tedavi almaları kafamızdaki soru işaretlerini silmektedir. Yeterli psikiatrik tedavi ile fayda bulamayanlar için cerrahi işlemi düşünmekteyiz. psikiatrik tedaviden fayda bulan hastaların zaten bize gelmeleri gereksizdir. Aldıkları tedaviden memnun iseler bu tedavi ile yaşamlarını sürdürmelerini uygun buluyoruz.

Umutulmaması gereken diğer önemli hususta yüz kızarmalarında ki  sematik hiperaktivitenin önemli bir bulgusu da ellerdeki soğukluk el sırtındaki venöz damarlanma azlığı ve bazende terlemedir. Yani yüzü sempatik hiperaktiviteye bağlı kızaran birisinde ellerde de bulgular vardır.  Sadece sindirim sistemine bağlı kızarmalarda  ellerde sempatik hiperaktivite bulguları izlenemez. Ellerde sempatik hiperaktivite bulgusu varsa hastanın yüz kızarma nedenleri arasında sempatik hiperaktivite vardır.

Sonuç olarak:

1-Sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı yüz kızarmaları,

2-Sindirim sistemi +Sempatik rahatsızlıklara bağlı yüz kızarıklıkları,

3-Sadece sempatik hiperaktiviteye bağlı yüz kızarıklıkları,

4-Sadece dermatolojik rahatsızlıklara bağlı yüz kızarıklıkları (Rozea gibi)

5-Tümünün bir arada olduğu yüz kızarıklıkları.

 

Bu ayrımlar deneyimlil hekimlerce yapılmalıdır. Genel olarak tüm gruplara tavsiyem:

1-Alkollü içeceklerden,

2-Sigaradan,

3-Asitlli alkolsüz içeceklerden,

4-Acı ve baharatlı gıdalardan,

5-Sıcak ve soğuk gıdalardan,  UZAK DURUNUZ…

6-Sıcak soğuk geçişlerinde cildinizi koruyunuz.. Sonbahar ve kış bu nedenler sorunludur.

7-Cildinizi güneşe karşı koruyunuz. Sıcakla direkt temasta bulunmayınız.

8-Cildinizi nemlendirici veya yağlı kremlerle koruyunuz.

9-Kendinizle barışık olunuz. Bu beden size ait herşeyiyle kabulleniniz.

Yukardaki tavsiyelerimi opere olmuş hastalarımıza da öneriyorum. Cerrahiden aldığı fayda daha da artacaktır.

 

Genel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.