Arşiv

Arşiv için Ocak, 2011

Alkol ve Yüz Kızarması

Sn okurlar,

Siyasi gündemimize alkol yasakları sıkça konu edilmişken, bizde alkolün yüz kızarmasına etkisini konu yapalım dedim.

Alkol bilindiği gibi keyif verici bir içki olmakla birlikte insan organizmasına sayısız yan etkileri tartışmasızıdır. Bile bile de içerler bu zararları. Mide karaciğer kilo ve santral sinir sistemi üzerine olan yan etkilier yanında bizi ilgilendiren yanı YÜZ KIZARMASI da neden olan etkilerinden birinin de alkol  olmasıdır.

Birçoğumuz alkol alanların yüzlerinin normal insanların yüzünden daha kızarık olduğunu farketmişizidir. Ama bazı alkol alanlar vardır ki alkol alındığında ciddi kırmızı olmalarıdır. Bazılarının akol alımında az kırmızı bazılarını daha fazla kızarık olmasının altında yatan mekanızma artık net olarak ortaya kondu. 24.03.2009 tarihinde yayınlana bir makaleye göre Alkole bağlı yüz kızarmasının yemek borusu kanseri riskini işaret ediyor olabileceği vurgulanmaktadır. Yani alkole bağlı yüz kızarıklı şikayeti artıkça yemek borusu kanserinde de artış görüldüğü bildirilmiştir. Bu artış japon çin ve kore ırkında daha fazla raslanıldığını ifade etmektedirler. Peki alkol alımı sonrası bulantı veya yüz kızarmasının nedeni nedir.? Alkolün karaciğerde metabolizma olurken bir enzim hatası nedeni ile kanda Asetaldehid birikmesi sonrası bulantı ve yüz kızarıklığına neden olduğudur. Bizim konumuza neden olan yüzdeki kızarıklıktan asetaldehidin kandaki düzeyinin belirli bir sınıra ulaşması yüzde kızarmaya neden olan katekolamin artışına bu katekolaminler de yüzdeki dolaşımı bozarak yüzdeki kızarmaya neden olacaktır.

Kısacası siz sn okurlarıma iletmek istediğim; 1-yüz kızarıklığına alkolünde neden olabilceği, 2-sadece sinirsel nedenler olmaksızın kanda artan katekolaminlerinde de yüzdeki kızarmaya neden olabilceğidir.

Bu noktada iletmek isrediğim asıl konu yüz kızarması sadece sempatik hiperaktiviteden oluşmayabilceği, bu konuda Dahiliye Uzmanı ile görüşülecek dememdeki ısrarımı anlıyorsunuz.

Yüz kızarmasından şikayetci okurlarıma “BU ŞİKAYETİNİZ İLE MÜCADELEYE ALKOLLÜ İÇKİ ASLA KULLANMAYARAK BAŞLAMALISINIZ” Bu yazımız en anlamlı ıspattır ki, yüzünüzdeki kızarıklığın bir bölümünü de bazı gıda maddeleri yapabilir. Alkol ve kişiye özgü bazı allerji yapan gıdalar örnek verilebilir.

Soru ve sorunlarınzı için tıklayınız….

Genel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.