Arşiv

Arşiv için Aralık, 2010

Sonbahar ve Kış’ta yüz kızarması

Sevgili okurlar,

İlginiz için sağolun varolun, sizlere birşeyler aktarıyoruz ki sitemizi bu kadar takip edip iletişim formu dolduruyorsunuz..

Son ayda günlük yüzlerce iletişim formunda ortak sorununuz:”havalar soğuyunca özellikle akşam üzerleri yüzünüzdeki yanma kızarma batma şikayetinizde artma olduğunu yazıyorsunuz. ” bu şikayetinize  ortak bir cevap yazmak istedim.

Yüzünüz;  duygusal, toplumsal sunum toplantı topluluk önünde kızarıyorsa sempatik hiperaktif olma ihtimaliniz yüksektir. Bu gibi hastaları biliyorsunuz ki, önce dahiliye ve dermatoloji (cildiye) uzmanına sonra da psikiatriste yolluyorum. Bu uzmanlar tarafında dahili detaylı bir muayene ve bazı flushing yapan sebepler yönünden araştırılacaksınızdır. Burada sorun yoksa idyopatik dediğimiz sebebi belki de sosyal korkular olan ve bu esnada sematik sisteminizin aktivite olmasına bağlı, çarpıntı, ellerde yüzde terleme, yüz boyun kulak bazende göğüs kızarması bunalma hissi gibi belirtiler oluşacaktır. Bu gibi bulgular ile Psikiatri uzmanınıza gittiğinizde sizlere gerekli tedavi ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Bu sosyal korkuları veya sorunları uzman arkadaşlar yenebilmenizi sağlayacak gerekli ilaçları verdiğinde kendinizi daha rahat hissedeceğiniz süphesizdir. Bu tedavilere rağmen yüzünüzdeki kızarma ve sempatik hiperaktivite bulgularınızda gerileme istediğiniz düzeyde olamayabilir. Sabırla beklenmeli tedaviyi kesmemelisiniz. Bu gibi tedavilerden fayda sağlayabilmek için ilaçların belirli bir süre kullanılması gereklidir.

Tabii ki sizleri anlıyorum, bende psikiatrik sorun yok diyebilirsiniz. Doğrudur bir çoğunuzda olmayabilir. Sadece basit bir sempatik hiperaktif birisinizdir. Yüz kızarmanız geçse hiçbir sorun kalmayacaktır. Ama bu halde de olsanız bir kontrol olmanıda ne zarar vardır ki. Ya size harika gelebilecek bir tedavi şansı yakalar ve cerrahi olmanıza gerek kalmadan bu sempatik bulgulardan kurtulursanız. Harika olmaz mı.. Unutmayınız eğer altta yatan bir sosyal korkularınzı varsa ve hiçbir tedavi almadan  ETS oluyorsanız, sempatik bulgularınızdan sadece yüzünüzde ve ellerinizdeki bulgulardan kurtulacak ama diğer bölgelerdeki sempatik hiperaktivite aynen hatta daha da artarak devam edecektir. Belkide bir müddet sonra vücudumuzun harika yapısı nedeni ile yüzdeki kızarmanız kendine yeni yollar bularak kızarması tekrar dönebilcektir. (opere olmuş hastalarda kış aylarında yüzde görülebilien kızarma ve yanma bu geri dönme ile karıştırılmamalıdır kış aylarında ki bu kızarma şiddetli soğuk ve kuru hava uyarısına bağlı geçici bir kızarma olabilir.)

Sayın okurlar,

Havaların soğuk olduğu bu günlerde lütfen yüzünüze bol bol bol yağlı nemlendirici sürünüz. Ani sıcak havaya maruz kalmayınız.(araç ve ev kliması  gibi) Unutmayın özellikle yüz cildiniz hassasdır. Nemli yeterli ısıtılmış ortamlarda daha çok bulunmaya gayret ediniz. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak size iyi gelmeyecektir. Bol sıvı alınız, kış aylarında nem azalmanına bağlı düşündüğünüzden daha çok sıvı kaybı yaşayabilirsiniz.

Saygılarımla

Op.Dr.İlhan Akaslan

Genel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.