Arşiv

Arşiv için Eylül, 2010

Sonbahar-Kış-İlkbahar

DİKKAT BU YAZIDA FOTOGRAF SLAYT ŞEMA ÇEŞİTLİ FLAŞLAR PROGRAMLAR YOKTUR AMA ÖZLÜ SÖZLER VARDIR.

Okullar açılıyor ilhan hocadan mevsimler dersi mi var demeyim.. Sonbahar-Kış-ilkbahar yüz kızarıklıklarının en fazla olacağı aylardır. Cildiniz hava soğukluğunu hissettiğinde yaza oranla daha fazla uyarılacak ve daha fazla kızaracaksınız. Yazın yüzdeki bronzlukta gittiği için bu bir kat daha belirgin hale gelecektir. Telaşlanmayın merak etmeyin derdinizi biliyoruz, çözüyoruz.

Hemen hemen her hastam aynı psikolojik yapı içinde, bu yüzdeki kızarma olmasında ne olursa olsun. Tıpa her zaman böyledir; “EN BÜYÜK DERT BENİM DERDİM BENİMKİNDE DAHA BÜYÜĞÜ NE OLABİLİR Kİ ” Basit bir mide ekşimesi çeken hasta (basit dememem lazım mide ekşimesi çekenler hemen kızacaklar en büyüğü bu daha büyük dert ne olabilir ki ) yüz kızarmasının komik bir bahane olduğunun, yüzü kızaran hasta mide ekşimesini, eli terleyen koltuk altı terlemesini, koltuk altı terleyen yüz terlemesini küçümseyecek ne var onda asıl dert bende diyecektir.

Bu mevsimden sonra Kızarma ile seyreden Sempatik hiperaktivite hastasında artış olacaktır. Bu konuda fikirlerimizi size iletmek istiyorum..

Herkesin sıkıntısına saygımzı sonsuz, ama birazda bizi dinleseniz. Benim ilaçla tedavi edeceğimi söylediğim 10 hastanın 9 u itiraz ediyor, ve bu sorun ancak bıçakla çözülür kanaatinde; ya sayın okurlar dünyada o kadar insan ilaç kullanıyor ki. Her midesi ekşiyen midesini mi aldırması lazım.  Klipsli ETS veya diğer ETS ler öyle bir deneyeyim denilen operasyonlardan değil, ciddiye alınması gereken bir operasyondur. Bu operasyon her yerde her hekimce her hastaya uygulanan bir operasyon değildir. Operasyon öncesi saatlerce hastanın değerlendirilmesi gerekir. Bu operasyonun o hastaya en doğru seçim olup olmadığına ciddi karar verilmelidir. Hastanın psikolojik yapısının ortaya konulması gerekir. Cebime paramı koydum bugün geçerken size 10 dakika uğrasam da bu operasyonu gerçekleştirsek diye düşünülecek bir operasyon değildir.

Sonuç olarak bu günlerden itibaren yüzünüzde boynunuzda ellerinizde kızarma-soğukluk  ve morarma başlayan hastalar, öncelikle bulunduğunuz yerdeki bir dahilye uzmanı arkadaşımıza gidip sorununuzu anlatmanız, sorun bulunamaz ise cildiye uzmanına son olarak ta Psikiatri uzmanına giderek yardım isteyiniz. Sorunlarına bu üç hekim arkadaşlar eminim çare bulacaklardır. Faydalı olmaz ise bize müracaat etmeniz önerilir. Verilen ilaçlar varsa düzenli olarak muhakkak kullanınız, sonuçları ile birlikte bize müracaat edebilirsiniz.

Saygılarımla

Op.Dr. İlhan Akaslan

Genel

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.