Arşiv

Arşiv için Şubat, 2010

Sarı kız Diana ve artık kızarmayan yüzü ve boynu…

                                                          

Opersayon Öncesi Yüz ve Boyun                     Opersayon Öncesi Boyun ve Göğüs

Merhaba arkadaşlar öncelikle 29 ocak 2010da klipsli ETS ameliyatım Sn. Op. Dr. İlhan Akaslan tarafından yapılmış bulunmakta, ameliyatın üzerinden az bir süre geçmesine rağmen yaşadığım olumlu durumları sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle ameliyatım aşırı yüz kızarması ve el, koltuk altı ve ayak terlemesiydi. Ancak benim yüz kızarmam artık o kadar ileri seviyelere ulaşmıştı ki son 4-5 yıl içerisinde göğüs bölgemde, boynumda da  aşırı tepki göstererek kızarıklıklar oluşmaya başlamıştı, aynı yüzümdeki gibi.

   –     Heycanlandığımda,

–         Sıcak bi ortamdan soğuk bi ortama geçtigimde

–         Stres ve sinir durumlarında

–         Aşırı kalabalık bir toplumun içine çıktıgımda

–         Uzun zmandan beri görmedigim birisi ile karşılaştıgımda

–         Herhangi ani  olumsuz yada olumlu durumlarda..

–         Kısacası bütün durumlarda kızaran bi insandım.

Yukarıda belirttigim durumlarla karşı karşıya kaldıgım zaman  yüzüme ani ateş basması olur kızarırdım..Kızarma ile birlikte vucudumda aşırı terlemeye başlardı. Bu kızarma 20-30 dk içindede geçerdi. Ancak el ayak ve koltuk altı terlemem bu belirttigim tepkilerle daha fazla artış gösterse de gün içerisinde terleme devam ederdi. Ellerim ayaklarım hep nemli olurdu koltuk altımda hep ıslak. Ve bununla birliktede ellerim ve ayaklarım hiçbir zaman ısınmazdı. Şimdilik aklıma bunlar geliyor eger eklemek istedigim bir şey olursa zamanla siteye eklerim.

Operasyon sonrası :

Ameliyat öncesi ve sonrası hazırlıklarım yapıldıktan sonra doktorum tekrar tekrar bana ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgi vererek gereken açıklamaları yaptı. Çünkü eger aklınızda bir şüphe endişe söz konusu ise kendinizi bu ameliyata hazırlamamışsınız demektir.  Ameliyata girmeden önce biraz gergindim açıkçası sonuçta ilk kez böyle bir şey ile karşı karşıya kalıyordum. Ancak doktorum İlhan bey ameliyat masasında bile beni sakinleştirmek için elimden tutarak moral ve destek verdi. ilhan beyin hastalarına verdiği değer önem ve samimiyet  gerçekten çok büyük bir güven uyandırıyor insana.

Ameliyattan çıktıktan sonra gözümü açtığımda hisseettigim ilk şey ellerimin kupkuru ve sıcak olmasıydı. Ellerim üzerinde hemen etkisini gördüm.

  Ayaklarıma gelince de galıba bütün ter oraya hücüm etti bende ilk 3 gün reflex terlemenin etkisini ayaklarımın aşırı terlemesiyle yaşadım. Bu çorabı ıslatacak kadar mı diye sorarsanız ki evet maalesef öyle ancak daha sonra azaldı. Koltuk altımdaki terde tamamen gitmiş durumda.

ilk gün biraz  nefes alma problemi yaşayabilirsiniz bunun için sakın korkmayın zaten bi kaç saat içinde geçen bir şey çabucak atlatıyorsunuz, tabi bu sizin bünyenizle de alakalı bir şey. Ben fazla agrı hissetmedim açıkçası ameliyat sonrası hemen ayağa kalktım sadece kollarınızı hareket ettirmekte zorluk çekiyorsunuz.

Kızarma durumu:  evet artık yüzüm kızarmıyor .insanların içine rahatça çıkabiliyorum.konuşuyorum.rahat davranabiliyorum. Soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama girdigimde yüzümde ani patlamalar olmuyor. Heycanlandıgım durumlarda kalp çarpıntısını şu ana kadar hissetmedim. Tabi ki şuan ameliyatımın üstünden az bir süre geçmiş olsa bile bunun verdigi mutlulugu bir an önce sizinle paylaşmak istedim. Yani günlük yaşantımda artık çok çok çok rahatım diyebilrim.  Sadece çok aşırı bir durum yada olayla karşı karşıya kaldıgım zaman boynumda ufak tefek kızarıklık belirtilerini görüyorum, Boynumdaki durumu da açıklayacak olursam eger. O kadar ileri seviyedeydi ki kızarıklık aynaya baktığım zaman ben bile korkar duruma gelmiştim artık. Onun için bu ufak tefek olan şeyleri normal karşılıyorum ve kafama da takmıyorum Ama kesinlikle fayda bulacağınıza ben kendi adıma eminim. Tekrar söylüyorum yüzümde şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım.

Reflex terleme ;

 Terlemeye gelince ilk 3 gün saymazsak zamanla bu ayaklarımdaki ter biraz azaldı.Ancak kızarma durumu söz  konusu oldugu zaman kızarmıyordum bu, sıtımda göbegimde hafif bir sıcaklık ve ayaklarımda da biraz ter oluşması şeklinde karşıma çıktı. Sırtımdaki ve göbegimdeki sıcaklık şimdiye kadar hiç ıslanma durumuna gelmedi ama ayaklarımda bu bazen ıslaklık yaratabiliyor . Tabi bu benim bünyemle alakalı bir durum belki siz yaşamazsınız. Ve içinde bulunduğumuz kış mevsimi nedeniyle tam net bir şey söylemek istemiyorum. Zamanla bunların geçeceginede inanıyorum ,zaten %100 hiçbir ameliyatın kesin sonucu yoktur bunu hiçbir zaman unutmayalım.

Evet arkadaşlar gelelim en önemli sorumuza. Ben bu ameliyattan fazda buldum mu ?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki yukarıda belirttigim sorunları yaşıyorsanız kesinlikle  fayda bulacağınıza inanıyorum Çünkü ben günlük hayatımı olumsuz yönde etkileyen bu durumun büyük bölümünü atlatmış durumdayım. Çünkü bazı zamanlar oluyordu ki karşımdaki insanla konuşmaya bile çekinir oluyordum. Yüzümün kızardıgını anladıgım an kafamı farklı yöne çeviriyordum. çünkü o sıcaklıgı hissetmeniz sizi zaten psikolojık olarak olumsuz etkiliyor. Yani  herkesinde bildiği sosyal fobi . Diliniz dolaşıyor doğru düşünemiyorsunuz hareketlerinizi kontrol edemiyorsunuz vs. çünkü aklınız yüzünüzün kızarıklıgında oluyor. Uzun lafın kısası bu yazdıklarım inş. Ameliyat olacak arkadaşlarıma bi nebzede olsa ışık olur. Buradan öncelikle aileme ve tabiî ki doktorum Op. Dr. İlhan Akaslan beyefendi hocama çok teşekkür ediyorum. Mutlu huzurlu kızarmayan günler dileğiyle J

Genel, Hasta Katkıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.