Arşiv

Arşiv için Aralık, 2009

Hastalığım, Klipsli ETS süreci ve Mutlu SON

Merhaba Arkadaşlar,

Ben ilhan beyin hastalarında V.T. yıllardan beri kabusum olan yüz kızarması nedeni ile

12-11-2009 da Ilhan Beye ETS Clips ameliyatı yaptırdım.

Ameliyatın üstünden 34 gün geçti. Şu ana kadar edindiğim

tespitler şunlar:

* Sıcak ortamdan daha sıcak bir ortama yada sovuk ortamdan

daha sıcak bir ortama girdiğimde yüzümü ateş basardı ve duruma

göre (nadiren) kızarırdım. Mesela yazın sıcak aylarda dolmuşa binmek gibi

Şu ana kadar bu sorunu atlatmış oldugumu düşünüyorum.

* Normalde sıcak bir ortamda sırtım normal şekilde terlerken

Amelıyattan sonra bu terleme azaldı. Aynı ortamda daha az terliyor.

* Ellerde terleme yoktu. ( Yazın eğer elimde dosya v.b. varsa sıcak havalarda

Hafif terlerdi ) Normalde ellerim ameliyat öncesi cok hafif nemli idi. Şimdi ellerim

çok kuru olduğu için bazen krem sürüyorum.

* Eller ameliyattan önce kışın sovuk idi yazın da bazı zamanlar sovuk idi.

Şimdi ellerim sıcacık ve kuru. Hatta ameliyatın ilk 3-4 günü ellerimden sanki ateş çıktı J

4.günüde ellerde refleks terleme oldu ve 2 gün sürdü. Ama geçici bir durum idi

ve geçti zaten…

* Ayaklarda ameliyatın ilk günleri hafif terleme oldu. Bu terleme çorabı yaşartacak

Ve kokutacak kadar değil. Şu anda azaldı ve az da olsa var. Bulunduğumuz mevsim

Şu anda kış olduğu için kesin bir ifade kullanamayacağım. Yazın gelmesi ile bu durum ancak

4-6 ay sonra netleşir…

* Yüz kızarmasına gelince ben bu konuya 3 e ayırdım. 3 kategoride değerlendirceğim

* 1.kategori: Günlük basit kızarmalar. Yani bir durum olsun olmasın her tepkide yüzünüzün hafif kızarması ve/veya yüzünüde sıcaklık hissetmeniz gibi bir durum % 100 kalkıyor. Eğer sosyal fobi (kızarma) durumunuz buna giriyorsa bu konuda endişeniz olmasın.

* 2.kategori: Yani günlük gelişen normal yada normaldışı olaylarda yüzünüzün vereceği tepkiler. Bunlarda baya azalma yada cok hafif tepkıler hala vermeye devam edıyor. Bunlarda da şimdilik kendı acımdan % 80 – % 90 başarı farz edıyorum.

* 3.kategori: Büyük bir hata yaptıgınız zaman yada küçük düşme, ınsanlar karsısında zor durumda kalma, kavga etme, amirinizin bağırması, topluluk önünde konuşmak v.s. olağan dışı tepkilerle henüz pek karşılaşmadığım için bu konuda sizlere bir başarı oranı veremeyeceğim.

* Ama unutmayınki her şey ameliyatda bitmiyor. Kafanızında buna hazır olması lazım. Yani kendi beyninize hükmetmeniz lazım Daha önceden zor durumda kaldığım pozisyonlarda kendi kendime içimden ‘’ Merak etme bu durum gayet normal kızarmayı sağlayacak bir durum yok ‘’ deyip gayet rahatlıkla ufak tefek sorunları defalardır aşıyorum J

* Sırtımı, göğsümü, koltuk altımı ve boğazımı ter basması sanırım bitti. Şu ana kadar öyle bir durum yaşanmadı ve yaşanacağınıda pek tahmin etmiyorum.

* Kalp çarpıntısı ve heyecan azaldı.

* Streslerden kaynaklanan baş ağrısı baya azaldı.

* Göz kapağı düşme sorunu çok şükür olmadı. Ilhan Bey in amelıyatlarında bu tür sorunlar olmuyor.

* Arkadaşlar sizlere her şeyden önce şunu belirteyim. Ben bu ameliyatı yaptıralı sadece 34 gün oldu. Kendi kendimi % 100 test etme şansı bulamadım. 34 günlük zaman dilimi çok kısa sayılır. Çünkü kendimi test edecek çok zor bir durumda henüz kalmadım.

* 20 yıldır yaşamış olduğumuz sosyal fobiyi ameliyat sonrasında 34 günde değerlendirmem çok zor. Zaman her şeyi çok daha iyi gösterecek…

* Son olarak şunu belirteyim: Ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası arasında dağlar kadar olumlu farklar var. Ameliyatla birlikte kızarma fobisini eğer beyninizden atarsanız emin olun başarılı sonuçlar alacaksınız… Tek yapmanız gereken ortam ve şartlar ne olursa olsun içinizde ‘’ Sakin olmalıyım ‘’ demeniz lazım. Emin olun işe yarıyor…

* Bu arada esas mevzuya gelelim: Acaba ben bu ameliyattan memnun kaldımmı ?

*  Geçmiş 20 yılımı düşünürsem şimdiki halim elbette iyi. Zira ufak tefek ve günlük normal olaylarda sosyal fobiniz sizi rahatsız etmiyor. Bu açıdan memnunum. Doktorum ILHAN Beyinde dediği gibi eğer bu ameliyatı yaptırısanız artık bu düşünceden (kızarma fobisi) kurtulmanız lazım. Rahat davranırsanız ETS Clips ameliyatının başarısı daha yüksek oluyor.

* Bana göre bu ameliyatın başarı oranı kendi açımdan % 80

* Neden % 100 değil diye sorarsanız bende 20 yıldır artık sosyal fobi kökleşmişti. İyice kök sarmıştı ve bazı zamanlar aşırı derecede beni rahatsız ediyordu. Hayatımı çok zora sokuyordu. Bu kadar ağır bir vakada bana göre % 80 fayda etti.

* % 100 fayda etmediğini nasıl anladım derseniz bunu anlamak çok basit. Çünkü sosyal fobisi olan bir insan ne zaman kızaracağını yüzüne kan hücüm ettiği zaman ( sıcaklık gelir ve bu sıcaklığın derecesinden ) anlar. Eğer bana bu ameliyat % 100 fayda etseydi yüzümdeki sıcaklık artışında en ufak bir değişme olmazdı. Dediğim gibi ufak tefek ve günlük olaylarda gayet rahatım. Onun haricinde durumlarda yüzümdeki hafif sıcaklık artışından durumu anlayabiliyorum. Tabiî ki bu artış eskisine göre daha az daha yavaş, daha nadir ve çabuk gelip geçiyor.

* Gelelim şimdik sizlere bunu tavsiye edip etmeyeceğim mevzusuna ? Arkadaşlar herkesin sosyal fobi durumu birbirinden mutlaka farklıdır diye düşünüyorum. Bendeki durum artık son dönemlerde çok ağır idi belki ondan dolayı % 100 fayda sağlamamış olabilir. Ama herkes benimle aynı durumda olmaz.  Yinede her şeye rağmen ben sizlere bunu tavsiye ederim. Çünkü kızarmaktan komple kurtulmak yada büyük ölçüde azaltmak bile emin olun insana çok büyük mutluluk ve haz veriyor.

* En azından günlük normal hayat akışınızda bile kızarmamak bence çok büyük bir mutluluk. Bunun için bile emin olun değer. Önceden biraz çekinerek girdiğim diyalog ve ortamlara artık daha rahat giriyorum. Çünkü cesaretim arttı ve bu bana kendime güven duygusu verdi.

* Ameliyatın başarı derecesi ne olursa olsun ben sizlere bu ameliyatı tavsiye ederim. Yinede benden önce elbette Ilhan bey sizlere amelıyatın tüm teferruatını anlatacaktır. Yani + ve – leri anlatacak. O konuda emin olun, sormuş oldugunz sorularada Doktor Ilhan bey den net cevap alabileceksiniz…

* Her ne kadar ben amelıyatı kendi açımdan % 80 başarı görsem bile bu durum beni yine memnun ediyor.

Zira ameliyat öncesi halim çok çok kötü idi ! İnşallah zamanla sosyal fobiyi beynimden atarsam çok daha iyi olurum.

* Ben buradan Doktor ILHAN Bey’ e çok teşekkür ederim.

V.T

BU YAZIYA YORUM YAPMAK VEYA YAPILMIŞ YORUMLARI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Genel, Hasta Katkıları , , , , ,

Hastalığım, Klipsli ETS süreci ve Mutlu SON

Hastalığım, Klipsli ETS süreci ve Mutlu SON için yorumlar kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.