Arşiv

Arşiv için Eylül, 2009

Yüz kızarması tedavisi

Egzersiz, alkol almak, sıcak veya baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler, ani soğuk veya sıcakla karşılaşma, sıcak banyo, yüksek çevre sıcaklığı yüz kızarıklığını artırabilir. Bu durumlar vücut sıcaklığının artmasına neden olur. Vücut sıcaklığını düşürmek için yüz derisi damarlarını genişletir ve sıcak kanı yüze doğru gönderir. Bu şekildeki tetikleyici etkenlerden kaçınmanız gereklidir.

Yanaklarınızda ve burun bölgesinde heyecan ve stresle değişmeyen (kelebek gibi) sürekli kızarıklık varsa rosacea (roza) denilen cilt hastalığına bağlı olabilir. Yanaklarda kalıcı kızarıklık için Dermatoloji Uzmanına başvurabilirsiniz. Bu hastalıkta ilaç ve lazer tedavileri yapılabilir. Klipsli ets tedavisinin etkileri sınırlıdır.

Menopoz, hamilelik, karsinoid sendrom gibi bazı hastalıklar ile bazı ilaçlar (diabet, kolesterol ilaçları, akne tedavisi vb) yüz kızarıklığına neden olabilir. Bu durumlar için İç Hastalıkları veya ilgili branş hekimine başvurabilirsiniz.

Yaşı 20′nin altındaki bazı gençlerde ve anksiyete, sinirlilik veya hormonal aktiviteye bağlı hafif yüz kızarması olabilir. Bu şekildeki yüz kızarıklığı zamanla ortadan kaybolabilir ve genellikle tedavi gerektirmez. Yine de sıkıntı yaratıyorsa Psikiyatri Uzmanına başvurulabilir. Psikiyatri Uzmanı sadece bu kızarıklığı sorun etmenizi engelleyici kişilik sorunlarını yok etmek için tedavi uygulayabilir. Bu tedavinin ciddi kontrol altında yapılması, mümkünse çok uzun yıllar netice alınmıyor ise veya alınan ilaç dozlarında yükselme görülüyor ise dikkatli davranılmalıdır.

Yüz kızarması heyecan, stres ve sinirlenme ile ortaya çıkıyor veya artıyorsa veya sosyal fobiye bağlı ise; 30 dakikadan fazla sürüyor ve sonra geçiyorsa önce psikoterapi uygulanmalıdır. Psikoterapide Psikolog tarafından (Psikiyatri Uzmanı değil); kavrama ile ilgili davranışsal tedavi, solunum teknikleri, düşüncelerin değiştirilmesi, hipnoz, farklı amaca yöneltme gibi görüşme yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler yeterli olmazsa Psikiyatri Uzmanı tarafından ilaç tedavileri (anksiyolitik, antidepresan, beta bloker gibi) başlanabilir.

Yüz kızarıklığı renk düzeltici kremlerle gizlenebilir, kremler tedavi edici yani kalıcı çözüm üretemez.  Bazı hastalarımız yaz aylarında güneşte bronzlaşma ile veya Solaryum ile yüzdeki kızarıklığı gizlemeye çalıştıkları görüyorum.. Bildiğiniz gibi fazla ve uzun süre güneş ışıkları ile solaryum ciltte istenmeyen neticeler oluşturabilir dikkat edilmelidir.

Yüz kızarmasında ben sadece Klipsli ETS yöntemini uyguluyorum.

Yüz kızarmasında klipsli ets tedavisi ne zaman uygulanabilir?;

Klipsli ets aniden başlayan, yüz bölgesinin çoğunu içine alan, kulaklar ve boyun bölgesine de yayılabilen şiddetli  kızarma durumunda etkili olabilir. Ayrıca aşırı terleme ile birlikte olan yüz kızarıklığında yapılabilir.

Bu ameliyatta yüzde kızarıklık yapan sempatik sinirlerin yüze giden bölümü kapatılır. Kızarma ameliyatı sonrası yüz terlemesi ve el terlemesi de durur. Operasyon kesinlikle deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Sempatik zincirin kızarıklık ile ilgili kısmı çok hassastır. Gözde kapaklarında düşme olan Ptozis myozis ve enoftalmi üçlü belirtisi olan Horner Sendromu gelişebilir.

Genel , , , , ,

Yüz kızarması

Yüz ve boyun bölgesinin aniden pancar gibi kıpkırmızı olmasıdır. Utanma, kızgınlık, telaş, heyecan, korku gibi güçlü duygu değişikliklerinde görülen normal bir vücut tepkisidir.

Egzersiz, alkol almak, sıcak veya baharatlı yiyecekler, sıcak içecekler, ani soğuk veya sıcakla karşılaşma, sıcak banyo, yüksek çevre sıcaklığı yüz kızarıklığını artırabilir. Bu durumlar vücut sıcaklığının artmasına neden olur. Vücut sıcaklığını düşürmek için yüz derisi damarlarını genişletir ve sıcak kanı yüze doğru gönderir.

Yanaklarınızda ve burun bölgesinde heyecan ve stresle değişmeyen (kelebek gibi) sürekli kızarıklık varsa rosacea (roza) denilen cilt hastalığına bağlı olabilir.

Menopoz, hamilelik, karsinoid sendrom gibi bazı hastalıklar ile bazı ilaçlar (diabet, kolesterol ilaçları, akne tedavisi vb) yüz kızarıklığına neden olabilir.

Yüz kızarmasının belirli durumlarda ortaya çıkması ve kısa bir süre sonra kaybolması normal ve kabul edilebilir bir durumdur. Ancak çok sık oluyor ve uzun süre devam ediyorsa sosyal hayatı ve iş hayatını önemli derecede etkileyebilir. Ciddi aktiviteler esnasında ve diğer insanlarla temas anında ortaya çıkabilir.

Yaşı 20′nin altındaki bazı gençlerde ve anksiyete, sinirlilik veya hormonal aktiviteye bağlı hafif yüz kızarması olabilir.

Bazen hiç stres olmadan sokakta arkadaşıyla karşılaştığında, alışveriş esnasında veya yemekte arkadaşı ile otururken kızarma olabilir. Diğer kişiler bu durumu bir “hastalık ve yetersizlik belirtisi” veya “yalan mı? söylüyor” şeklinde yanlış anlayabilir. Sosyal ve iş hayatı çekilmez hale gelebilir.

Yüz kızarması olanların çoğunda bir hastalık veya neden bulunamaz. Bu şekildeki yüz kızarıklığı otonom sinir sisteminin çok aşırı çalışmasına bağlıdır. Bazı kişilerde yüz kızarıklığı yüzde ve ellerde aşırı terleme ile birlikte bulunabilir. Bu kişilerden bazılarında kızarma korkusu veya fobisi olabilir. Eritrofobi denilen bu durum sosyal fobi ile ilişkilidir.

Genel , , , , , , ,

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.